napis_wilkowice

do_paseczka

 

We wsi Wilkowice od 1994 roku istnieje, kultywując tradycje ludowe, Ludowy Zespół Obrzędowy ,,Wilkowianie”. Stroje tego zespołu nawiązują do tradycji Księstwa Łowickiego.

Działalność Zespołu znana jest nie tylko na terenie gminy, ale także na terenie powiatu i regionu.

Spis treści niniejszej strony
O Zespole

Zespół „Wilkowianie” zaczął działać z potrzeby serca mieszkańców wsi Wilkowice, wsi, której mieszkańcy po dzień dzisiejszy ubierają się w każdą niedzielę do kościoła w tradycyjne stroje ludowe.

Poprzez pokazywanie młodszemu pokoleniu tradycyjnych obrzędów ludowych takich jak: pierzawka, ostatki, zaloty, wesele, czy chrzciny oraz występy na różnych gminnych i powiatowych imprezach, zespół wpisał się w krajobraz kulturalny gminy Rawa Mazowiecka i powiatu rawskiego. 

Zespół traktuje swoje występy jako możliwość wspaniałej integracji mieszkańców wsi Wilkowice, a coraz częściej przyłączają się do nich również mieszkańcy innych wiosek.

W 2006 roku z inicjatywy ,,Wilkowian” mieszkańcy wsi Wilkowice zainaugurowali cykl spotkań kapel i zespołów ludowych w Wilkowicach, ale nim do tej inicjatywy doszło, został zasypany niepotrzebny już w obecnym czasie zbiornik p.poż za strażnicą OSP, by wygospodarować w centrum wsi plac na organizację tej plenerowej imprezy.

 

do góry

A tak to się zaczęło

Zimą, na ostatki w lutym 1994, roku uaktywniła się grupa mieszkańców wsi.

I tak z potrzeby serca zaczęli pokazywać młodszemu pokoleniu, a starszemu przypominać, jak to dawniej bawił się i pracował chłop na pięknej ziemi rawskiej.

Zaczęło się od ,, przebierańców”. Poprzebierani głównie mężczyźni obeszli ze śpiewem i graniem całą wieś od domu do domu, bawiąc się przy tym znakomicie, bo i wszystkie panny szło obtańcować, usmolić sadzami co niejedną, a i kielicha wypić nierzadko. I tak jak zgodnie w tym korowodzie diabeł chodził z aniołem, tak mieszkańcy naszej wsi spędzili wspólnie ostatni wieczór karnawału 1994 roku w remizie miejscowej OSP. Nikt nie czuł nawet zimna bo serca wszyscy mieli rozgrzane do czerwoności na myśl, że coś można wspólnie zrobić. Coś się zaczęło we wsi dziać i nikt wówczas nawet chyba nie przypuszczał, że to początek, narodziny czegoś nowego, podwaliny działającego po dzień dzisiejszy ludowego zespołu zwanego ,,Wilkowianie”.

Już za rok, również w ostatnią sobotę karnawału panie skupione w Kole Gospodyń Wiejskich nie chciały być tylko biernymi obserwatorkami tego, że panowie znów szykują się do ,,przebierańców”. Urządziły w tejże remizie OSP ,,pierzawkę”. Ile to gawęd ludowych było podczas tego darcia pierza.

A za rok następna impreza – 30-lecie Koła Gospodyń Wiejskich.

Potem kolejne występy: marsze przebierańców w okolicznych wsiach i w Rawie Mazowieckiej, wesele z lat 30-tych, chrzciny, zaloty, pierzawka, gawędy przy kołowrotkach.

I tak trwa to do tej pory.

 

do góry 

T jak tradycja - 10-lecie Zespołu

21 lutego 2004 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Starej Wojskiej odbyły się uroczyste obchody 10-lecia Zespołu.

 

wilk1

 

W programie artystycznym, przygotowanym z tej właśnie okazji, wspólnie
z członkami Zespołu, brała również udział młodzież szkolna.

 

wilk3

 

 Byli też zaproszeni goście, a wśród nich władze gminne.

 

do góry
"Downi to były lepse casy"

Pod takim właśnie hasłem przebiegały pamiętne Ostatki 2005. Wielka impreza z tej właśnie okazji znów odbyła się w ZSO w Starej Wojskiej. Były wspólne z młodzieżą szkolną występy.

 

100_0225

 

Były tańce i przyśpiewki w szkolnej świetlicy posiadającej jeszcze karnawałowy wystrój.

 

100_0347

 

Byli zaproszeni goście.

 

100_0308

 

Nie zabrakło również wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem. Były też pyzy i wiele innych smacznych potraw.

 

100_0364

 

Zobacz więcej zdjęć

 

do góry
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )